Rakovina děložního hrdla je druhou nejčastější formou rakoviny u žen. Postihuje ženy nejčastěji ve věku od 15 do 45 let. Ve světě představuje třetí nejčastější příčinu úmrtí žen na rakovinu. V Evropské unii ročně onemocní na rakovinu krčku dělohy přibližně 35 000 žen a 15 tisíc z nich na toto onemocnění ročně zemře.

V Česku je každý rok diagnostikováno 900 nových případů a 400 žen ročně na rakovinu krčku dělohy zemře. Rakovina krčku dělohy je jediné zhoubné nádorové onemocnění, u kterého je známa příčina – lidský papilomavirus (HPV). Je známo více než 150 typů HPV virů, které mohou vyvolat onemocnění na kůži a na sliznicích lidského organizmu. Přibližně 40 typů HPV virů může infikovat sliznici a kůži pohlavních orgánů a konečníku. Přenášejí se pohlavním stykem anebo intimním kontaktem s infikovanou sliznicí anebo kůží vnějších pohlavních orgánů. HPV virus se nazývá také sex virus. HPV infekce je jednou z nejrozšířenějších pohlavních chorob. Muži i ženy mohou být nositelem infekce, i když se u nich neprojevují žádné známky onemocnění, a opakovaně mohou infikovat svého sexuálního partnera.

Celá skupina HPV virů se rozděluje do dvou skupin. Papilomaviry s nízkým rizikem (HPV low risk),které nejčastěji způsobují vznik bradavic (kondylomů) na vnějších pohlavních orgánech obou pohlaví. Druhou skupinutvoří papilomaviry s vysokým rizikem (HPV high risk), které jsou schopné vyvolat prekancerózy a rakovinu krčku dělohy. Statisticky nejvýznamnější podtypy 16, 18, 31 a 45 představují až 80 % všech infekcí. Tyto viry se nacházejí v 90 % všech karcinomů krčku dělohy.

Přibližně 80 % sexuálně aktivních žen se v určitém období života nakazí HPV virem. Ve většině případů se organizmus s HPV infekcí vypořádá sám a dojde ke spontánnímu ustoupení infekce. Avšak asi u 10 % žen HPV virus přetrvává v buňkách krčku dělohy a může způsobit změny, které i po letech mohou vést ke vzniku rakoviny krčku dělohy.

Rakovina krčku dělohy má i rizikové faktory. Mezi rizikové faktory patří brzký začátek pohlavního života, promiskuita, vysoký počet porodů a potratů v anamnéze, první porod ve velmi mladém věku, kouření, drogy, oslabení imunitního systému a genetická predispozice.

Jednou z účinných látek, která napomáhá organizmu se vypořádat s HPV viry a příznivě zasahuje i do metabolizmu estrogenů, je látka Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol působí na více úrovní buněčného metabolizmu, příznivě ovlivňuje hormonální metabolizmus, napomáhá zabraňovat růstu a podporuje i zánik nádorových a lidským papilomavirem změněných buněk.

Prevence rakoviny hrdla dělohy
  • setrvávání v monogamním vztahu s neinfikovaným partnerem
  • omezení sexuálních partnerů
  • omezení rizikových faktorů, jako např. kouření, alkohol, drogy
  • posilnění imunity
  • pravidelná gynekologická vyšetření

Každá žena by měla jednou ročně absolvovat pravidelné gynekologické vyšetření. V ČR je prevence 1x ročně bez věkového omezení a lze odebrat v případě potřeby cytologii i panně. Zpravidla začínají chodit děvčátka na prevenci po zahájení sexuální aktivity. Horní věková hranice v ČR není. První cytologické vyšetření je nutné provést v průběhu prvních dvou let od začátku sexuálního života ženy.