Genitální bradavice (condylomata accuminata) jsou výrůstky bílé anebo tělové barvy, které se objevují na vnějších pohlavních orgánech nebo v blízkosti konečníku u žen a u mužů. Někdy se mohou vyskytnout i uvnitř pochvy a na krčku dělohy. Způsobeny jsou některým typem lidských papilomavirů HPV s nízkým rizikem. Podle statistických údajů přibližně 10 % sexuálně aktivních lidí bude mít během života genitální bradavice, které se mohou objevit v průběhu týdnů až měsíců po pohlavním styku anebo po intimním kontaktu s infikovanou osobou. Genitální bradavice začínají jako drobné začervenání, později vyvýšeniny kůže a postupně rostou a mohou dosáhnout velkých rozměrů. Růst může být velmi rychlý, ale i pomalý, trvající několik měsíců. Průvodní příznaky jsou nepohodlí, pálení, svrbění, bolest a v neposlední řadě i psychické trauma. Rozlišují se 4 typy bradavic. Vystouplé bradavice (condylomata acuminata) se vyskytují hlavně na malých pyscích, u vchodu do pochvy a na krčku dělohy. Keratotické bradavice s nánosem šupin na povrchu se nacházejí nejčastěji na velkých pyscích ohanbí. Ploché bradavice bílohnědé barvy jsou mírné, nad povrchem prominující útvary a u pacientů se sníženou imunitou se mohou bradavice rozrůst až do gigantických rozměrů a překrýt celý genitál.

V některých případech může genitální bradavice zmizet i bez léčby. V případě, že nezmizí, je možné je odstranit aplikací speciálního krému anebo roztoku, kryokoagulací, elektrokoagulací nebo použitím laseru. O způsobu léčby rozhodne lékař. V mnoha případech se genitální bradavice objevují znova, protože HPV může být stále přítomno v organizmu. Muži i ženy mohou být nositelem HPV infekce, i když se u nich neprojevují žádné známky onemocnění, a opakovaně mohou infikovat svého sexuálního partnera. Proto by se až do vyléčení bradavic měli vyhnout pohlavnímu styku.

Podle doteď uskutečněných vědeckých výzkumů je prokázáno, že jednou z účinných látek, která může podporovat pozitivní reakci lidského organizmu na onemocnění způsobené lidským papilomavirem HPV, jeIndol-3-karbinol. Indol-3-karbinol podporuje naprogramovaný zánik lidským papilomavirem změněných buněk a přispívá k potlačení aktivity bílkovin, specifických pro infekce vyvolané lidským papilomavirem HPV. Indol-3-karbinol významně napomáhá v prevenci vzniku genitálních bradavic. Je však důležité nezanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u odborných lékařů.