Mastodynie nebo také mastalgie jsou výrazy, které znamenají bolest prsou, ale i pocit napětí a zvýšenou citlivost prsou. Bolest může vystřelovat do ramen, do lopatky, ale i do bradavky. Bolest prsou může být závislá, nebo nezávislá na menstruačním cyklu.

  • Pokud je závislá na menstruačním cyklu, označuje se pojmem mastodynie, a často bývá spojena i s mastopatií, tvorbou cyst a bulek v prsou. Vyskytuje se v druhé polovině menstruačního cyklu a příčinou mohou být cyklické hormonální výkyvy, hormonální nerovnováha, zvýšená hladina prolaktinu nebo neschopnost žlutého tělíska tvořit hormon, který řídí druhou polovinu menstruačního cyklu. S přibývajícím věkem narůstá i její častější výskyt, a to až do období menopauzy. Pro tuto bolest je charakteristický pocit napětí, opuchnutí a zvětšení prsou. Pokud je provázena mastopatií, dochází i k tvorbě uzlíků zejména v horních vnějších kvadrantech.
  • Pro bolest nezávislou na menstruačním cyklu se používá výraz mastalgie. Příčinou mohou být změny na páteři, na žebrech, problémy se srdcem, zápal pohrudnice, dráždění nervů mezi žebry nebo i rakovina prsu. Často se vyskytuje i u neurotických žen. Pro tuto bolest je charakteristické spíše pálení nebo tahání lokalizované ve spodních nebo vnitřních kvadrantech prsou. K tvorbě uzlíků nedochází.

V diagnostice je velmi důležitá důkladná anamnéza, palpační vyšetření, ultrasonografie nebo mamografie, která je nezbytná pro vyloučení karcinomu prsu. V krvi se stanovují hladiny hormonů.

Léčba bolestí patří do rukou gynekologa. Osoby s mastodynií by měly dbát na správnou životosprávu a omezit příjem některých druhů potravy, jako je káva, čaj, kola, čokoláda, oříšky, víno, sýry a avokádo. Tyto potraviny obsahují vysoké množství metylxantinů, tyraminů a katecholaminů. Kromě toho je důležité omezit příjem tuků a přestat kouřit.

Příznivý vliv na hormonální metabolizmus má i látka Indol-3-karbinol. Nachází se v košťálovinách, jako je brokolice, zelí, kapusta, kedluben a jiné. Indol-3-karbinol pozitivně působí na metabolizmus estrogenu a tím přispívá k vyrovnání jeho hladiny.