Cysta je nezhoubný nádor obklopený obalem s řídkým nebo hustým obsahem. Zda je cysta zhoubná, nebo nezhoubná, se dá zjistit až odběrem vzorku tkáně, zpravidla core-cut-biopsií, což je odběr materiálu velmi tenkou jehlou. Odběr je téměř nebolestivý, trvá pár vteřin a vzorek se odešle na rozbor do laboratoře.

Cysta se může vytvářet na různých orgánech v ženském těle důsledkem rozličných příčin. Velmi často se tvoří na vaječnících a označují se jako cysty ovarií. Druhým orgánem v ženském těle, který bývá často postižen tvorbou cyst, jsou prsa. V tomto případě hovoříme o mastopatii.

Cysta vaječnících (cysta ovaria)

Na základě mechanizmu vzniku rozdělujeme cysty vaječníků na funkční a retenční. Postiženy bývají téměř vždy pohlavně zralé ženy s vrcholem krátce po pubertě a v přechodu.

Retenční cysty vznikají zadržováním sekretu žláz. K retenčním cystám patří tzv. dermoidální cysty, což jsou vrozené vývojové anomálie, které mohou obsahovat chlupy, maz, chrupavkovou, kostní tkáň a také zuby. Tyto cysty jsou primárně nezhoubné a mohou dosahovat velikosti 25 cm. Nejčastěji se objevují u děvčat před dosažením puberty a u mladých žen.

Funkční cysty tvoří většinu cyst na vaječníkách. Mohou vznikat v důsledku normálních změn na vaječníkách způsobených hormony. Často se však objevují v souvislosti s narušenou hormonální rovnováhou nebo jako vedlejší účinky hormonální antikoncepce a léčby. Nejčastějšími funkčními cystami jsou folikulární, luteální a cysty žlutého tělíska. Zvláštní formou funkčních cyst jsou polycystická ovaria. Dalším onemocněním, které může vést ke tvorbě cyst, je endometrióza. Cysty při endometrióze se nazývají čokoládové pro svůj charakteristický vzhled, který vzniká v důsledku zakrvácení do cyst.

Vaječníkové cysty nemusí způsobovat žádné těžkosti. Pokud nějaké způsobují, tak k nim patří: nepříjemné bolesti a zvětšení břicha, nepravidelná a problematická menstruace, např. velmi silné krvácení nebo vynechávání menstruace, bolesti při pohlavním styku, neobvyklý růst ochlupení, zhrubnutí hlasu a jiné znaky z převahy mužských hormonů. Prasknutí cysty se projeví bolestmi břicha, které mohou vystřelovat do ramena, dostavuje se nevolnost, zvracení a v těžkých případech i šok.

Léčba cyst závisí na typu cyst. Dermoidální a velké endometriózní cysty se odstraňují operačně. Polycystická ovaria se léčí hormonálně, případně se provádí částečné operativní odstranění. Funkční cysty si v zásadě nevyžadují léčbu, protože často zmizí spontánně. Léčba je nutná, pokud jde o nemizející cysty, jsou přítomny komplikace a silné těžkosti a při opětovně se objevujících cystách po přechodu.

Prevence spočívá ve správné životosprávě s omezením přijímání některých druhů potravin a v příjmu některých látek , které se jeví efektivní v prevenci, ale i ve zmírnění tvorby některých druhů cyst. V rámci správné životosprávy se doporučuje:

 • Snížit spotřebu tuku.
 • Pokusit se odstranit příjem rafinovaných cukrů, výrobků z bílé mouky ve stravě.
 • Zvýšit příjem vlákniny v potravě.
 • Zvýšit příjem sóji a ryb.
 • Zvýšit příjem oleje ze lněných semínek.

V rámci příjmu některých látek, které se ukázaly jako účinné při odstraňování některých cyst na vaječníkách a při zmírňování bolesti vaječníků, se doporučují:

 • Sójové isoflavonoidy
 • Vitex jehněčí nebo Chasteberry
 • Indol-3-carbinol a / nebo diindolylmethane
 • Chrysin
 • Quercetin
 • Vápník D-glucarate
 • Vitamín B6