Rakovina konečníku a tlustého střeva patří mezi velmi častá zhoubná onemocnění, jejichž výskyt se rok od roku zvyšuje. Nejčastější výskyt je ve věku mezi 40-65 lety života. Onemocnění vykazuje vysokou úmrtnost nejen v Čechách, ale i ve světě. Při včasném stanovení diagnózy v počátečních stádiích je onemocnění léčitelné.
Přesná příčina rakoviny tlustého střeva a konečníku není známa. Známo je však mnoho rizikových faktorů, které se mohou podílet na jejich vzniku. Mezi rizikové faktory patří faktory vnitřního prostředí – endogenní, jako např. dědičnost, látková přeměna, metabolizmus a pod., ale i faktory vnějšího prostředí, kam zařazujeme způsob stravování a životní styl, přejídání se, nadváhu a příjem některých potravin konzumovaných v nadměrném množství, např. živočišné tuky, bílkoviny, cukr a sůl. Dále je to nedostatek některých látek v potravě, např. vlákniny, ovoce, zeleniny, nedostatek vitaminů, minerálů a výživných látek. Taktéž je to příjem škodlivých látek typu plísňového jedu – aflatoxinu – a příjem škodlivin, které se dostávají do potravin během jejich výroby (produkty spalování při grilování, uzení, zbytky hnojiv). Nezanedbatelné je kouření a nadměrná konzumace alkoholu a karcinogenní látky v prostředí, které se dostávají do organizmu.
Vyvážená a zdravá strava pomáhá chránit před rakovinou. Pravidelné preventivní prohlídky u odborných lékařů pomáhají odhalit včasná stádia tohoto onemocnění a tím přispívají k ochraně zdraví člověka. V ČR test na okultní krvácení pro ženy ve věku 50-55 let vždy 1 x ročně hradí pojišťovna a vyšetření provede buď praktik nebo gynekolog. Od 55 let 1x za 2 roky.
Epidemiologické studie věnované účinkům některých látek obsažených v zelenině poukazují na skutečnost, že lidé, kteří pravidelně konzumují kosťáloviny, jako je brokolice, zelí, kapusta a květák, mají významně nižší výskyt některých typů zhoubných nádorových onemocnění. Křížokvětá zelenina obsahuje mnoho fytochemických látek s příznivými účinky na lidský organizmus, mezi které patří i Indol-3-karbinol. Působí na více úrovních buněčného metabolizmu, příznivě ovlivňuje hormonální metabolizmus, napomáhá zabraňovat růstu a podporuje i zánik nádorových a lidským papilomavirem změněných buněk. Indol-3-karbinol má i výrazné antioxidační účinky.