Rakovina prostaty se celosvětově pokládá za čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u mužů. Nejčastěji se vyskytuje po 50. roku života. V okamžiku diagnózy rakoviny prostaty má více než 80 % mužů věk nad 65 let. Přesná příčina rakoviny prostaty není známa. Předpokládá se vliv mnoha rizikových faktorů. Mezi tyto faktory patří rodinný výskyt, strava, kouření, životní prostředí, alkohol a hormonální změny. Toto onemocnění se nevyskytuje po kastraci.
Významným rizikovým faktorem je věk. Předpokládá se, že buňky prostaty starších mužů jsou déle vystaveny účinkům mužského pohlavního hormonu testosteronu. Testosteron je zodpovědný za rozvoj druhotných pohlavních znaků během dospívání. Později podporuje růst buněk prostaty zodpovědných za vznik benigní hyperplazie prostaty a růst rakovinových buněk zodpovědných za vznik rakoviny prostaty.
Důležitou úlohu při vzniku a při předcházení nejen rakovině prostaty, ale i jiným druhům rakoviny sehrávástrava. Strava bohatá na brokolici, zelí a jiné košťáloviny, rajčata, ovoce, vlákninu, sóju, tofu, vitamin E, selen může mít ochranný vliv. Naopak strava s vysokým obsahem živočišných tuků je spojena s rizikem vzniku rakoviny prostaty. Existuje vztah mezi obezitou a rakovinou prostaty.
V posledních letech se mnoho studií věnuje účinkům látek nacházejících se v v košťálovinách. Hlavními představiteli této zeleniny jsou zelí, brokolice, květák, růžičková kapusta a kedluben. Tato zelenina je bohatá na fytochemické látky s protirakovinovými účinky, které mají velmi prospěšný vliv na zdraví člověka. Jednou z těchto látek je i Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol příznivě ovlivňuje hormonální metabolizmus. Pomáhá zabraňovat růstu přednádorových a nádorových buněk. Podporuje naprogramovaný zánik nádorových buněk, přičemž nepoškozuje zdravé buňky. Indol-3-karbinol má také antioxidační a antiaterogenní účinky.
Preventivní prohlídky mužů po 40 roku života jsou nejlepším způsobem předcházení nejen benigní hyperplazii prostaty, ale i jiným závažným onemocněním.